Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου της Ρώμης ξεκινάει την Παρασκευή 7/6, με τα μεγαλύτερα αστέρια τόσο του ελληνικού όσο και του ευρωπαϊκού στίβου να έχουν δώσει ραντεβού με την ιστορία στην ιταλική πρωτεύουσα.

To athlead.gr θα καλύψει δια ζώσης τη διοργάνωση και θα σας μεταφέρει όλη την ατμόσφαιρα στο Ολίμπικο και τις δηλώσεις των εκπροσώπων της χώρας μας. Ακολουθεί το αγωνιστικό πρόγραμμα της διοργάνωσης με τις συμμετοχές των Ελλήνων και των Ελληνίδων σε ώρες Ελλάδας:

1η μέρα | Παρασκευή 7 Ιουνίου | ΠΡΩΙ

10:35 | Δισκοβολία Α | προκριματικός Α
10:40 | 100μ εμπόδια επτάθλου (1/7)
11:03 | σφαιροβολία Γ | προκριματικός | Μαγκούλια / Ντραγκομίροβα
11:10 | 100μ εμπόδια Γ | προκριματικός | Πεσιρίδου
11:40 | 110μ εμπόδια Α | προκριματικός | Δουβαλίδης
11:55 | Δισκοβολία Α | προκριματικός Β
12:05 | Ύψος επτάθλου (2/7)
12:10 | Τριπλούν Γ | προκριματικός | Πούρτσα / Κορένεβα
12:45 | 1500μ Γ | προκριματικός
13:15 | Δισκοβολία Γ | προκριματικός Α
13:20 | 800μ Α | προκριματικός
13:55 | Μήκος Α | προκριματικός | Τεντόγλου
14:05 | 3000μ στιπλ Γ | προκριματικός
14:35 | Δισκοβολία Γ | προκριματικός Β


1η μέρα | Παρασκευή 7 Ιουνίου | ΑΠΟΓΕΥΜΑ

19:35 | 20χλμ βάδην Γ | Ντρισμπιώτη / Φιλτισάκου / Τσινοπούλου / Παπαδοπούλου
19:40 | Σφαιροβολία επτάθλου (3/7)
20:55 | Σφαιροβολία Α | προκριματικός | Μουζενίδης, Λατιφλάρι
21:30 | Ύψος Γ | προκριματικός | Γκούσιν, Δόση
22:02 | Δισκοβολία Α | τελικός
22:10 | 100μ Α | προκριματικός | Νυφαντόπουλος
22:33 | Σφαιροβολία Γ | τελικός
22:45 | 200μ επτάθλου (4/7)
23:20 | 4Χ400μ μεικτή | τελικός
23:40 | 5000μ Γ | τελικός


2η μέρα | Σάββατο 8 Ιουνίου | ΠΡΩΙ

11:05 | Σφυροβολία Α | προκριματικός Α | Φραντζεσκάκης / Αναστασάκης /Ζάλτος
11:10 | 3000μ στιπλ Α | προκριματικός
11:40 | Επί κοντώ Γ | προκριματικός | Στεφανίδη / Πόλακ / Αδαμοπούλου
11:50 | 100μ Γ | προκριματικός | Εμμανουηλίδου / Τσουκαλά
12:30 | Σφυροβολία Α | προκριματικός Β | Φραντζεσκάκης / Αναστασάκης / Ζάλτος
12:45 | 400μ Α | προκριματικός
13:10 | Μήκος επτάθλου (5/7)
13:20 | 400μ Γ | προκριματικός


2η μέρα | Σάββατο 8 Ιουνίου | ΑΠΟΓΕΥΜΑ

19:00 | 20χλμ βάδην Α | Παπαμιχαήλ
19:05 | Ακοντισμός επτάθλου Α (6/7)
20:20 | Ακοντισμός επτάθλου Β (6/7)
20:50 | 800μ Α | ημιτελικός
21:06 | Μήκος Α | τελικός
21:12 | 100μ εμπόδια Γ | ημιτελικός
21:38 | 110μ εμπόδια Α | ημιτελικός
22:02 | Σφαιροβολία Γ | τελικός
22:10 | 100μ Α | ημιτελικός
22:37 | Δισκοβολία Γ | τελικός
22:47 | 800μ επτάθλου (7/7)
23:08 | 100μ εμπόδια Γ | τελικός
23:18 | 110μ εμπόδια Α | τελικός
23:28 | 5000μ Α | τελικός
23:53 | 100μ Α | τελικός


3η μέρα | Κυριακή 9 Ιουνίου | ΠΡΩΙ

10:00 | Ημιμαραθώνιος Α | Καραϊσκος
10:30 | Ημιμαραθώνιος Γ | Βλαχάκη
11:05 | Σφυροβολία Γ | προκριματικός Α | Σκαρβέλη
11:45 | Τριπλούν Α | προκριματικός | Τσιάμης / Πανταζής / Ανδρικόπουλος
12:30 | Σφυροβολία Γ | προκριματικός Β | Σκαρβέλη
12:35 | Ύψος Α | προκριματικός | Μέρλος
12:50 | 200μ Α | προκριματικός | Γκαραγκάνης / Καριοφύλλης
13:40 | 400μ εμπόδια Γ | προκριματικός | Γναφάκη
14:20 | 400μ εμπόδια Α | προκριματικός | Λεβαντίνος


3η μέρα | Κυριακή 9 Ιουνίου | ΑΠΟΓΕΥΜΑ

21:05 | 400μ Γ | ημιτελικός
21:30 | Ύψος Γ | τελικός
21:38 | 400μ Α | ημιτελικός
22:05 | 100μ Γ | ημιτελικός
22:11 | Σφυροβολία Α | τελικός
22:21 | Τριπλούν Γ | τελικός
22:35 | 200μ Α | ημιτελικός
23:04 | 3000μ στιπλ Γ | τελικός
23:27 | 800μ Α | τελικός
23:36 | 1500μ Γ | τελικός
23:53 | 100μ Γ | τελικός


4η ημέρα | Δευτέρα 10 Ιουνίου | ΠΡΩΙ

11:05 | 100μ δεκάθλου (1/10) | Ανδρέογλου
11:18 | Επί κοντώ Α | προκριματικός | Καραλής / Ρίζος
11:25 | Ακοντισμός Γ | προκριματικός Α | Τζένγκο
11:35 | 200μ Γ | προκριματικός | Αναστασίου
12:05 | Μήκος δεκάθλου (2/10) | Ανδρέογλου
12:20 | 1500μ Α | προκριματικός
12:45 | Ακοντισμός Γ | προκριματικός Β | Τζένγκο
12:50 | 800μ Γ | προκριματικός
13:40 | 400μ εμπόδια Α | ημιτελικός
14:05 | Σφαιροβολία δεκάθλου (3/10) | Ανδρέογλου
14:15 | 400μ εμπόδια Γ | ημιτελικός


4η ημέρα | Δευτέρα 10 Ιουνίου | ΑΠΟΓΕΥΜΑ

20:30 | Ύψος δεκάθλου (4/10) | Ανδρέογλου
21:15 | Επί κοντώ Γ | τελικός
22:05 | 200μ Γ | ημιτελικός | Εμμανουηλίδου
22:33 | Σφυροβολία Γ | τελικός
22:40 | 400μ Α | τελικός
22:50 | 400μ Γ | τελικός
23:00 | 3000μ στιπλ Α | τελικός
23:20 | 400μ δεκάθλου (5/10) | Ανδρέογλου
23:50 | 200μ Α | τελικός


5η μέρα | Τρίτη 11 Ιουνίου | ΠΡΩΙ

10:35 | 110μ εμπόδια δεκάθλου (6/10) | Ανδρέογλου
11:10 | 800μ Γ | ημιτελικός
11:30 | Δισκοβολία δεκάθλου (7/10) | Ανδρέογλου
11:45 | 4Χ400μ Α | προκριματικός
12:15 | 4Χ400μ Γ | προκριματικός
12:35 | Δισκοβολία Α | προκριματικός
12:55 | Επί κοντώ δεκάθλου Α (8/10) | Ανδρέογλου
13:00 | 4Χ100μ Α | προκριματικός | Εθνική ομάδα
13:30 | 4Χ100μ Γ | προκριματικός | Εθνική ομάδα
14:00 | Ακοντισμός Α | προκριματικός Α | Κυριαζής
14:10 | Επί κοντώ δεκάθλου Β (8/10) | Ανδρέογλου
15:25 | Ακοντισμός Α | προκριματικός Β | Κυριαζής


5η μέρα | Τρίτη 11 Ιουνίου | ΑΠΟΓΕΥΜΑ

20:05 | Ακοντισμός δεκάθλου Α (9/10) | Ανδρέογλου
20:50 | 10.000μ Γ | τελική σειρά Β | Μαρινάκου / Λαβασά
21:15 | Ακοντισμός δεκάθλου Β (9/10) | Ανδρέογλου
21:35 | Ύψος Α | τελικός
21:55 | Τριπλούν Α | τελικός
22:05 | 400μ Εμπόδια Α | τελικός
22:18 | 400μ Εμπόδια Γ | τελικός
22:30 | 10.000μ Γ | τελική σειρά Α | Μαρινάκου / Λαβασά
22:36 | Ακοντισμός Γ | τελικός
23:25 | 1500μ δεκάθλου (10/10) | Ανδρέογλου
23:53 | 200μ Γ | τελικός


6η μέρα | Τετάρτη 12 Ιουνίου | ΑΠΟΓΕΥΜΑ

21:12 | 10.000μ Α | τελική σειρά Β | Κ. Σταμούλης / Ν. Σταμούλης / Αναγνώστου
21:20 | Επί κοντώ Α | τελικός
21:28 | Ακοντισμός Α | τελικός
21:54 | Μήκος Γ | τελικός
22:06 | 4Χ400μ Γ | τελικός
22:19 | 4Χ400μ Α | τελικός
22:31 | 800μ Γ | τελικός
22:44 | 10.000μ Α | τελική σειρά Α | Κ. Σταμούλης / Ν. Σταμούλης / Αναγνώστου
23:26 | 1500μ Α | τελικός
23:38 | 4Χ100μ Γ | τελικός
23:50 | 4Χ100μ Α | τελικός